Influencerların Yükselişi

Influencerların Yükselişi

2017 influencer’ların yükseliş yılı oldu. Peki neden?

Bir yılı daha geride bırakmaya yaklaştığımız şu günlerde, tüm sektörlerde yılın en önemli trendlerinin sıralanması adettendir. Pazarlama dünyasından bakıldığında 2017’nin yükselen trendlerinin başında şüphesiz influencer marketing çalışmaları geldi. Bu yıl markalar, ürün ve hizmet tanıtımlarında influencer işbirliklerine her zamankinden daha fazla ağırlık verdi.

Markaların, mesajlarını hedef odaklı olarak çok sayıda tüketiciye doğrudan ve “daha yakın” bir bağla ulaştırmanın bir yolu olarak tercih ettiği influencer marketing, diğer yandan takipçi satın alma uygulamalarının artışıyla birlikte halen etkinliği konusunda tartışılıyor. Ancak doğru seçimler üzerinden yapıldığında influencerların son kullanıcı üzerindeki etkisinin çoğalarak devam edeceğini biliyoruz. “Influencer” tanımını daha net yapıldığında taşlar yerine oturuyor. O zaman soruyoruz: Influencer kime denir?

İngilizce’de “etki etmek” anlamına gelen “influence” filinden türeyen “influencer” kelimesi genel anlamda “geniş, etkileşimli ve aktif takipçisi olan online persona (kişilik)” anlamına gelir. Influencer çoğunlukla bu başarıya sosyal medya kanalları ve/ya da blog yazarlığı üzerinden ulaşır, ancak ünlüler ve fikir önderleri örneğinde olduğu gibi, influencer olmak için tek yol sosyal medya değildir.

Söylediği ve yaptıklarıyla kitlesi üzerinde tesir eden bir influencer’ı takipçi satın alma uygulamalarıyla isim yapan diğerlerinden ayırmak için takipçi etkileşimlerine (beğeni, yorum oranları gibi) bakmak, bir de takipçisiyle arasındaki “bağı” gözlemlemek yeterlidir.

Hedef kitleye konuşabilen “doğru” influencerları seçme konusunda markaların hünerlerini geliştirmesiyle birlikte, 2018 yılı influencerların pazarlama dünyasındaki yerini daha da sağlamlaştıracağı yıl olacak.

Buraya Yorum Bırak

E-mail adresin yorumlarda paylaşılmayacak.