2019 Influencer Marketing Trendleri

2019 Influencer Marketing Trendleri

Influencer marketing trendleri her yıl değişiyor. Yeni yıl tüm hızıyla yaklaşırken influencer pazarlama konusunda da genel eğilimler yön değiştiriyor. Çeşitli influencer reklam ve influencer marketing örneklerine baktığımızda bu genel eğilimleri görebiliyoruz. Bu değişen eğilimleri yakından takip ederek 2019’da marka tanıtımı yapma adına daha başarılı sosyal medya reklamları, sosyal medya kampanyaları, yaratıcı influencer reklamları ve influencer marketing kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Video pazarlama daha büyük bir rol oynayacak

Video içeriklerinin sosyal medya ortamında fırtına estirdiği ve video içerik talebinin tavan yaptığı artık bir sır değil. Araştırmalara göre; internet video trafiği, 4 yıl içinde tüm tüketici internet trafiğinin % 80’inden fazla olacaktır. Ayrıca araştırmalar, video pazarlamanın müşteri dönüşümünü daha güçlü hale getirdiğini ve bunun da influencer pazarlaması için harika bir dönüşüm sağladığını ve kampanyanın sonuçlarını arttırabileceği sonucunu ortaya koyuyor. Pazarlamadaki muazzam gücünü kanıtlayan video içeriğiyle, daha fazla pazarlamacının daha fazla ikna edici güç için influencer pazarlama kampanyalarında video içeriğinden yararlanmak isteyeceği açıktır. Tüketiciler video içerikler için çıldırıyorlar. Sosyal medyada influencerların ve markaların yaptıkları şey daha güçlü bir kitle oluşturmak ve daha fazla insan çekmek için takipçilere istedikleri şeyleri sunmak oluyor. Bu, influencerların ve markaların, takipçilere influencer pazarlama kampanyaları da dahil olmak üzere daha fazla video içeriğiyle hizmet etmek isteyeceği anlamına gelir.

Bir fotoğraf bile bin kelimeden fazla şey anlatıyor, bu yüzden videonun neler yaptığını hayal edin. Videolar daha otantik hissettiriyor ve mesajlarınızı daha iyi iletebiliyorsunuz. Sonuç olarak, videolarla takipçilerinizi daha iyi etkileyebilir ve influencer pazarlama kampanyanızdan mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Günümüzde, çoğu influencer, bir markayı tanıttıklarında fotoğraf yayınlıyor ve bir metin yazıyor ancak bu influencer pazarlama eğilimi, bunun gelecekte biraz değişeceğini söylüyor.

Influencerların özgünlüğü daha da önem kazanacak

Gittikçe daha önemli hale gelen şey, influencer pazarlama kampanyalarının ne kadar orjinal bir şekilde ortaya çıktığı ve influencerların ne kadar otantik olduğudur. Açıkçası, eğer bir influencer pazarlama kampanyası otantik olarak ortaya çıkmazsa, daha az güvenilir olacaktır.  İnsanlar, influencerların sözlerine güvenmeyeceklerdir ve kampanya kötü sonuçlar doğuracaktır. Başarılı bir pazarlama kampanyası için orijinallik çok önemlidir ve bu, pazarlamacılara ve mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek isteyen markalara daha açık ve net bir şekilde etkileyecek influencer pazarlama eğilimidir.

Influencerların orijinalliğini etkileyen bir dizi faktör vardır ve ortaklık yapmayı seçmeden önce giderek daha fazla marka bu faktörleri göz önünde bulunduracaktır.

“Daha önce kaç tane benzer markayı tanıttınız?”, “Promosyonlar orijinal bir şekilde mi ortaya çıkıyorlar?”, “Şeffaf, dürüst ve güvenilir insanlar mı?” gibi sorular marka ve pazarlamacılar her zamankinden daha fazla soracak. Çünkü sonuçta güven, influencerların sahip olduğu en önemli özelliktir ancak eğer güvenleri olmazsa, herhangi bir pazarlama kampanyasını sürdürebilmeleri zor olacaktır.

Influencer pazarlama kampanyalarının kullanımında Instagram hikayeleri artacak

Bu, influencer pazarlamanın nerede gerçekleşeceğini bize söyleyen influencer pazarlama trendlerinden biridir. Tabii ki, eğer gelecekte yeni sosyal medya platformları doğarsa, markalar ve influencerlar oraya sıçrayabilir ve influencer pazarlama kampanyaları yürütebilirler ancak mesele gerçekte şu ki, takipçilerin dikkatle takip ettikleri yer, influencerların olacağı yer ve markaların ürünlerini tanıtmak için kullanılacağı yerdir. Kısa bir süre içinde popülerlik açısından çarpıcı bir şekilde artan yer Instagram stories bölümüdür. Instagram Hikayeleri, influencer pazarlama kampanyalarına daha fazla derinlik katmaktadır ve hikayeler 24 saat sonra ortadan kalktığından, influencerların içerik açısından çok seçici olmaları gerekmez. Buna olarak, Instagram hikayelerinde paylaşılan influencer pazarlama kampanyalarının daha gerçekçi olmasına katkıda bulunan şey; daha otantik, şeffaf ve o anda olduğu gerçeğidir. Bu, sadece popülaritesini arttıran ve çoktan başlamış olan bir influencer pazarlama eğilimidir.

Markalar, KPI’lara karar vermede daha iyi olacak

Influencer pazarlama başarısı için, KPI’ları belirlemiş olmanız ve kampanya ile ulaşmayı umduğunuz iş hedeflerinin farkında olmanız çok önemlidir. Bu konu, yakın gelecekte daha net bir influencer pazarlama trendi haline gelecektir. Çünkü influencer pazarlama ile ne elde etmeyi umduğunuza bağlı olarak, kampanyanızı kurma şekliniz farklı görünmelidir. Dahası, influencer pazarlama sonuçlarıyla hedeflerinize ulaşmak için, hem bir marka hem de influencer olarak hedefler üzerinde hem fikir sahibi olmanız, hem de neye çalıştığınızı bilmeniz için onları bir araya getirmeniz önemlidir. Bu influencer pazarlama trendi daha yaygın hale gelecektir çünkü markalar ortak oldukları influencerlar ile aynı frekansta olması gerektiğini anlayacaklar.

Influencer pazarlama platformları ve ajansları daha yaygın olarak kullanılacak

Influencer pazarlama platformları ve ajansları, influencer pazarlama endüstrisi içinde zaten çok büyüktür. Influencerların şaşırtıcı sonuçlar vermesi ve influencer pazarlamanın popülerliği arttıkça, giderek daha fazla sayıda ajans ve platformun ortaya çıkacak. Böylece ortaya harika influencer pazarlama kampanyaları çıkacak. Daha fazla sayıda marka, başarılı kampanyaların oluşturulması ve yürütülmesine yardımcı olmak için bu ajanslara yönelecektir.

Başarılı bir influencer pazarlama kampanyası yürütmek aslında oldukça zor olduğundan ve düşünülmesi gereken pek çok şey olduğundan, bu, influencer pazarlama açısından oldukça doğal bir eğilimdir.

Buraya Yorum Bırak

E-mail adresin yorumlarda paylaşılmayacak.